Крістоф Рапп
Д-р Крістоф Рапп, спеціаліст із годівлі свиней, Zinpro Corporation

Переклад та адаптація: Михайло Коваль, ТОВ «Зінпро Україна»

Кульгавість Входить до Трійки Основних Причин, Через які Свиноматок Вилучають зі Стада

Свиноматки на третьому-п’ятому опоросах є найпродуктивнішими свиноматками в стаді: вонидають більшу кількість відлучених поросят, які мають більшу вагу, як порівняти з молодшими свиноматками. Отже, збільшення частки зрілих свиноматок у стаді покращить показники продуктивності всього стада. Для збільшення кількості зрілих свиноматок основним чинником є мінімізація передчасного вибракування. Виникає запитання: чому свиноматок рано вилучають зі стада?

Падіж — велика проблема

Кульгавість входить до трійки основних причин, через які свиноматок вилучають зі стада, вона набуває все більшого значення. По всій Європі смертність свиноматок (загиблі та евтаназовані свиноматки) підвищилась і, схоже, підвищується й далі. Десять років тому 5% падежу свиноматок щорічно були звичайним явищем. Сьогодні типовим є показник 10%, а нерідко спостерігаються значення, що перевищують 10%. Згідно з даними нещодавнього дослідження серед стад у Данії, від 60 до 70% евтаназованих свиноматок були кульгавими — це свідчить про те, що кульгавість є основною причиною вилучення свиноматок зі стада.

Дослідження п’яти бельгійських стад показало, що вибракуваних через кульгавість свиноматок вилучали зі стада в середньому через 2,6 опоросу, не досягнувши піка продуктивності

Пошкодження кігтів — причина кульгавості

Кульгавість у свиноматок може мати різні причини, зокрема ураження кігтів, проблеми із суглобами та кістками (остеохондроз), що становить особливу небезпеку для молодих свиноматок, а також так звана інфекційна кульгавість, спричинена патогенними бактеріями (наприклад, Mycoplasma hyosynoviae). Хоча не кожне ураження кігтів призводить до кульгавості: доведено, що свиноматки з ураженням п’яти, стінки та білої лінії вище від середнього рівня більш схильні до кульгавості. Отже, ураження кігтів є важливою причиною кульгавості.

blog_image_01
Оцінити ураження

Знання поширеності, типів і тяжкості уражень кігтів дає цінну інформацію, яка допомагає виявити причини, що призводять до цих уражень. Після їх виявлення можна вжити корегувальних заходів для зменшення ураження кігтів.

Доведено, що покращення стану кігтів призводить до зменшення кількості кульгавих свиноматок, що може збільшити тривалість їх життя і насамкінець підвищити продуктивність стада. «Настанова оцінювання здоров’я ратиць» від Zinpro — це простий інструмент для отримання інформації про стан здоров’я ратиць у свиноматок.

Комплексний підхід

Поліпшення здоров’я ратиць потребує комплексного підходу. Вирощування ремонтних свинок і селекція, тип підлоги й умови утримання, ефективний менеджмент стада, годівля та раціон — усе це потенційні чинники впливу на здоров’я ратиць і водночас можливості для покращення їх здоров’я. Тому дуже важливо оцінювати всі ці складові. Доведено, що збагачення раціону мікроелементами зменшує кількість пошкоджень ратиць.

blog_image_02
Фізична активність як чинник довголіття

Кульгаві свиноматки мають вищий рівень смертності до відлучення й дають на 1,2 відлученого поросяти менше, як порівняти з некульгавими. Дослідження п’яти бельгійських стад показало, що свиноматок, яких вибракували через кульгавість, вилучали зі стада в середньому через 2,6 опоросу, що свідчить про те, що багато з цих свиноматок не досягли піка продуктивності. Водночас здорові свиноматки лишалися в стаді довше і давали 1,4 додаткових опороси за життя. Отже, зменшення кульгавості покращує загальну продуктивність стада.

Благополуччя тварин і якісний менеджмент

Кульгаві свиноматки потребують додаткового догляду та зусиль працівників для їх переміщення й лікування. З іншого боку, це означає, що коли у свиноматок покращується опорно-руховий апарат, у працівників ферми з’являється більше часу для виконання інших завдань на фермі. Переміщення та лікування кульгавих свиноматок не є популярною роботою. Коли працівники ферми мають справу з меншою кількістю кульгавих свиноматок, задоволеність роботою підвищується.

Зрештою, всі, хто працює у свинарстві, несуть відповідальність перед суспільством за благополуччя свиноматок, підсвинків і поросят. Менше проблем із кульгавістю означає краще самопочуття тварин. Це ще одна вагома причина придивитися до стану ратиць свиноматок.