Кріс Ешворт
Кріс Ешворт, доктор ветеринарної медицини

Переклад та адаптація: Михайло Бойко, ТОВ «Зінпро Україна»

Виробництво тваринницької продукції без антибіотиків вимагатиме більше контролю за виробництвом, але існують ефективні інструменти для підтримки здоров'я тварин без використання антибіотиків. Це хороша новина для тих, хто намагається задовольнити попит споживача на продукцію, вирощену без антибіотиків. Виробники тваринницької продукції виявили, що одним із ключових факторів відмови від антибіотиків у цій галузі є включення в раціони тварин мікроелементів.

Проблеми, які виникають при відмові від антибіотиків

Незалежно від того, чи антибіотики вводяться ін’єкційно, чи з кормом, кінцевою метою використання антибіотиків є покращення здоров'я поголівʼя завдяки попередженню інфікування та утримання під контролем сапрофітної мікрофлори. Без антибіотиків зростає ймовірність того, що більше тварин захворіє, через що збільшуються витрати на лікування і може призвести до збільшення падежу. І, звичайно, хворі тварини матимуть гірші показники продуктивності, незалежно від того, чи вимірюєте ви це додатковими заходами біозахисту, темпами приросту ваги, загальним приростом ваги, кількістю днів до виходу продукту на ринок або кількістю вироблених яєць.

Враховуючи ці проблеми та відмову від антибіотиків, зміцнення імунної системи має сенс як з економічної точки зору, так і з точки зору загального благополуччя поголівʼя. Одним із способів покращити здоров’я та продуктивність тварин за відсутності антибіотиків є додавання до раціону худоби та птиці мікроелементів. Дослідження компанії Zinpro щодо мікроелементів показали, що додавання в раціон ефективних мікроелементних комплексів може допомогти підтримати сильнішу початкову імунну відповідь на потенційні виклики для здоров’я тварин. Селен, мідь і цинк, зокрема, відіграють дуже важливу роль у тому, як білі кров'яні клітини борються з хвороботворними бактеріями. Міцніша імунна система зменшує вірогідність застосування антибіотиків для збереження здоров'я тварин. Насправді, виробники можуть виявити, що використання антибіотиків могло замаскувати іншу проблему зі здоров'ям – запалення кишківника.

Запалення кишківника може призвести до появи синдрому «дірявого кишківника»

Слизова оболонка кишкового тракту складається з шару епітеліальних клітин. Ці клітини пов'язані одна з одною складними білковими структурами, які називаються «щільними з'єднаннями». Їхня роль полягає в тому, щоб запобігти проникненню бактерій, патогенних мікроорганізмів і токсинів через слизову оболонку кишківника в кровотік. Вплив на птицю таких факторів, як тепловий стрес, бактеріальне навантаження, забруднення кормів тощо, можуть послабити якість цих щільних з'єднань, що призводить до синдрому під назвою «дірявий кишківник».

Дірявий кишківник дозволяє молекулам бактерій, патогенних мікроорганізмів та їхніх токсинів проникати між епітеліальними клітинами, що призводить до пошкодження клітин або запалення кишківника. У спробах знищити загрози, які представляють ці молекули та бактерії, імунна система активується. Активована імунна система потребує значної кількості поживних речовин для боротьби із запаленням, а це означає, що кількість поживних речовин, доступних для продуктивності тварини, включаючи ріст м'язів, зменшується.

Як цинк підвищує імунітет і пом'якшує симптоми дірявого кишківника

Існує два механізми, за допомогою яких цинк зменшує запалення, спричинене синдромом дірявого кишківника. По-перше, він посилює природний бар'єр у кишківнику та легенях, зміцнюючи зв'язки між епітеліальними клітинами шлунково-кишкового тракту та дихальної системи. Цинк необхідний для підтримки нормальної клітинної фізіології та метаболізму. Це допомагає підтримувати «щільні з'єднання» під час протистояння бактеріям та іншим патогенним мікроорганізмам, а також зменшує ризик виникнення синдрому дірявого кишківника та пов'язаного з ним кишкового запалення.

По-друге, цинк збільшує кількість білих кров'яних тілець в організмі тварини, тому, коли виникає загроза, імунна система може реагувати швидше і сильніше. Цинк значно підвищує титр антитіл, які викликаються вакцинами. Титр антитіл – це тест, який виявляє наявність антитіл і вимірює кількість антитіл у крові. Це корелює з силою імунної відповіді тварини на проникнення мікроорганізмів. Вищий титр антитіл означає кращу здатність знищувати або нейтралізувати мікроорганізми, що атакують організм. А це допомагає тварині швидше відновити набір ваги і нарощування м'язової маси.

Поради з управління виробництвом тваринницької продукції без антибіотиків

Для кожного виду тварин існують свої підходящі практичні методи управління для покращення здатності тварин боротися з бактеріями. Наприклад, при виробництві свинини без антибіотиків або яловичини ви можете використовувати розширену програму вакцинації, яка буде спрямована на хвороби, що востаннє з'являлися на вашому виробництві. Це означає, що вам потрібно буде тісно співпрацювати з лікарем ветеринарної медицини для ефективної діагностики як субклінічних, так і клінічно хворих тварин.

Те саме стосується виробництва курятини без антибіотиків. Крім того, найкращі практики, характерні для птахівництва, включають:

  • зменшення поголів'я птиці в пташниках до 20 відсотків, щоб допомогти зменшити навантаження на організм та імунітет; і
  • заміна підстилки для кожної ротації птиці з метою зменшення кількості патогенних мікроорганізмів і забезпечення кращої якості повітря.

Поєднуючи ці найкращі практики управління з перевіреними дослідженнями мікроелементами Zinpro® Performance Minerals®., ви зможете досягти покращення здоров'я та продуктивності тварин, а також підвищення прибутковості вашого тваринницького або птахівничого господарства, незалежно від того, чи використовуєте ви антибіотики, чи ні.

Щоб дізнатися більше про високоефективні мікроелементи які допоможуть покращити здоров’я та продуктивність тварин у вашому виробництві без антибіотиків, зверніться до представника компанії Zinpro вже сьогодні.